SailandTrip

Najpopularniejszy kierunek rejsów żeglarskich

REJS W CHORWACJI

I jej  698 wysp, 389 wysepek oraz 78 raf

Urozmaicenie linii brzegowej, roślinności i architektury, to rzeczy które przyciągają miliony turystów z całego świata.

Regiony Chorwacji

Chorwacja dzieli się na kilka rejonów, które możemy explorować podczas rejsów w Chorwacji organizowanych prze SAILandTRIP. Każdy z nich daje nam możliwosc poznania Chorwacji z innej strony.

W Chorwacji znajduję się wiele marin i portów, skąd rozpoczynamy nasze rejsy, dzięki temu zawsze dopasowujemy bazę wypadową do trasy którą zamierzamy opłynąć.

01. Istria

UMAG

Miasto położone na półwyspie Istria. Posiada nowoczesny port jachtowy i starówkę pełną zabytków sięgających średniowiecza, renesansu i antyku. Całe miasteczko posiada włoski klimat i pełne jest pięknych kamienic, restauracji i barów. To miasteczko to również centrum rozrywki nocą. Kulinarną wizytówką tego miejsca są trufle, które obowiązkowo trzeba spróbować! Wokół miasteczka znajduje się aż 10 plaż oznaczonych Błękitną Flagą. 

Obok znajduje się miejscowość Novigrad, w której można zobaczyć ruiny murów obronnych. W tym miejscu co roku odbywa się festiwal jazowy.

ROVINJ

Przepiękne miasteczko, na które mówi się chorwackie Saint Tropez. Kolorowe kamienice wyrastające z morza, piękna starówka, luksusowe restauracje i zielone wzgórze z zabytkowym kościołem tworzą to miejsce wyjątkowym.

PULA

To rzymskie miasteczko w Chorwacji. Znajduje się tu amfiteatr, łuk triumfalny, kolorowe kamienice i piękne betonowe uliczki. amfiteatr można zobaczyć od środka i wejść nawet na środek areny. Odbywają się tu koncerty, również największych gwiazd jak Elton John, Sting, Eros Ramazzotti. W mieście warto zobaczyć tez centrum miasteczka, ratusz i ruiny murów miejskich.

OPATIJA

Mówi się o niej, że to nadmorski Wiedeń. To miasteczko kiedyś należało do Austro-Węgier. Plaże tu nie są atrakcyjne, ale warto zobaczyć trzy parki oferujące roślinność z całego świata. Wzdłuż wybrzeża ciągnie się promenada, licząca 12km. Dostęp do morza, łagodny klimat, bardzo czyste powietrze, bujna roślinność i góry tworzą to miejsce idealnym do wypoczynku.

02. Kwarner

CRES

Najładniejsze miasteczko położone na wyspie to Cres to Valun. Położone jest pomiędzy dwoma plażami i obowiązuje tu zakaz ruchu samochodów. W miasteczku znajdują się kolorowe kamieniczki i piękne restauracje, miasteczko choć małe jest bardzo eleganckie.
Miasto Cres jest największym na wyspie i posiada bardzo ładną starówkę. Możemy tu zobaczyć ruiny murów miejskich i wiele innych zabytków. Na wyspie występują endemiczne gatunki roślin i znajduje się słodkowodne jezioro Vransko, będące rezerwatem wody pitnej.

PAG

Jedna z najbardziej słonecznych wysp Chorwacji. W mieście Pag znane są wyroby z koronek oraz Paskie sery. W pobliżu miasta Novalija znajduje się plaża Zrće – najbardziej imprezowe miejsce w Chorwacji, nazywane chorwacką Ibizą. Novalija to miasto skupiające ludzi z całego świata, chcących wziąć udział w letnim festiwalu muzyki rozrywkowej, folkowej itp.

MOLAT

To wyspa archipelagu Zadarskiego. To spokojne miejsce, porośnięte lasami sosnowymi. Port Zapuntel stanowi często przystanek dla żeglarzy zmierzających w kierunku Kornat. Za najpiękniejszą zatokę wyspy uznaje się Jazi. Na południowo-zachodnim brzegu, pod wodą znajduje się wrak starożytnego statku.

01. Dalmacja Północna

ZADAR

Jedno z większych miast na wybrzeżu Chorwacji. To właśnie tu znajduje się jedna z większych marin – Borik oraz port lotniczy. Zadar oferuje bogate zaplecze przemysłowe i kulinarne. Centrum miasteczka to starówka pełna zabytków, sklepików i restauracji. Na nadmorskiej promenadzie znajdziemy Morskie Organy, z których wydobywają się dźwięki, kiedy nadchodzi fala.

PASMAN

Duża wyspa na archipelagu Zadarskim. Mieszkańcy zajmują się rybołówstwem i turystyką. Pływy morskie zmieniają się tu co 6 godzin, dzięki czemu morze w tym miejscu jest najczystsze na całym Adriatyku. Największa miejscowość to Tkon, gdzie dopływa prom. Znajdziemy tu winnice, gaje oliwne oraz dwie piaszczyste plaże. To miejsce często nazywane jest też „Bramą Kornati”. Naszą ulubioną restauracją w Chorwacji jest Konoba Kiss w zatoce Soline. Nigdzie nie znajdziecie tak świeżej i pysznej ryby!

UGLJAN

To wyspa pełna gajów oliwnych, położona naprzeciwko Zadaru. Największe miejscowości to Preko, gdzie codziennie przypływają promy i Ugljan. Wyspa chętnie zwiedzana jest też przez amatorów jazdy na rowerze. Na wyspie znajdują się piaszczyste plaże w zatokach Ćinta, Mostir i Luka.

SALI

Miasteczko rybackie na wyspie Dugi Otok, w którym znajduje się kilka restauracji i sklepów. Raz w roku 15 sierpnia organizowany jest odpust, podczas którego mieszkańcy organizują wyścigi osłów oraz pokazy regionalnych tańców. Miasteczko otoczone jest wysepkami i zatokami, największą i najbardziej znaną jest Telašćica

 Telašćica – to park przyrody i największa zatoka na morzu Adriatyckim. Od strony morza atrakcją są ogromne klify. Znajduje się tu bardzo ciepłe, słone jezioro „Mir”.

KORNATI

Park narodowy Kornati to blisko 320km2 wysp i skał klifowych. Z uwagi na brak słodkiej wody – wyspy bezludne. Ich obraz przypomina krajobraz księżycowy, wyspy właściwie są pozbawione roślinności. Nazwa pochodzi od największej wyspy archipelagu – Kornat. Żeglując przez park koniecznie trzeba zobaczyć wystające z wody, piękne klify, które swoją wysokością sięgają do 82 metrów! 90% parku narodowego jest własnością prywatną, więc możliwe jest zwiedzanie wysp jedynie po wyznaczonych szlakach.

WYSPA PIŠKERA

Wyspa archipelagu Kornati. Znana głównie z mariny ACI PISKERA. W Marinie jest możliwość zatankowania wody i paliwa. Na wyspie znajdują się 2 restauracje. Wyspa otoczona jest małymi wysepkami i znajduje się w połowie parku narodowego.

MURTER

Wyspa połączona z lądem mostem zwodzonym w Tisno. Wyspa jest zielona, porośnięta lasami sosnowymi i drzewami oliwnymi. Miasteczko Betina to obowiązkowy punkt na wyspie. Znajdują się tu brukowane uliczki pełne wspaniałych kawiarni i tawern. Charakterystyczne dla tego miejsca są piękne, drewniane łodzie znajdujące się w porcie, które są symbolem stoczni z 1740r.

01. Dalmacja Środkowa

KAPRIJE

To malutka wyspa na której czas się zatrzymał – nie ma tu bowiem żadnego ruchu samochodowego, ani śladów nowoczesnego świata. Na wyspie jest tylko 1 miasteczko, w którym znajduje się port i kilka restauracji. Lokalsi, a jest ich 150, zajmują się rybołówstwem i rolnictwem. Charakterystyczną rośliną na tej wyspie są kapary. Specjalnością wyspy oprócz świeżych ryb są risotta.

SKRADIN

Miasteczko znajdujące się u wejścia do Parku narodowego Krka, skąd wiele osób wyrusza w kierunku wodospadów Skradinski Buk. Starówka miasta to romantyczne miejsce, pełne wąskich uliczek. To właśnie tu znajduje się najstarsza konoba w Chorwacji „Mate” założona przez polkę o imieniu Ania.

SZYBENIK

Miasto położone jest w środkowej Dalmacji, nad ujściem rzeki Krka do Morza Adriatyckiego. Szybenik jest politycznym, kulturalnym, komunikacyjnym i turystycznym centrum swojego regionu. Znajduje się tu piękny port, zabytków katedra i twierdze broniące w przeszłości przed tureckimi najazdami.

PRIMOSTEN

Miasteczko położone pomiędzy Szybenikiem i Trogirem. W tym niewielkim miasteczku bardzo charakterystyczna jest starówka, położona na niedużym, okrągłym półwyspie. To kameralne miasteczko posiada bardzo ciekawą infrastrukturę. Plaża w miasteczku znajduje się blisko drzew, dzięki temu jest na niej sporo cienia.

ROGOŹNICA

To spokojne śródziemnomorskie miasteczko znajdujące się na półwyspie. Warto zobaczyć tu kościół Św. Mikołaja i ruiny twierdzy wybudowanej przez Francuzów na szczycie miejscowości. Uważa się, że na terenie Rogoźnicy istniała grecka kolonia Heraklesa. Obok Mariny znajduje się małe jezioro nazywane „Oko smoka”. Ze względu na to, że większość wyspy pokrywają lasy, to miejsce jest wspaniałą propozycją dla ludzi kochających spacery i wycieczki rowerowe.

Znajdujący się nieopodal przylądek Planka jest ciekawym miejscem dla żeglarzy, bowiem znajduje się tu zderzenie klimatów, wiatrów i morskich prądów, „walke“ bury i juga (wiatru północnego i południowego).

TROGIR

Jest miastem portowym położonym na wybrzeżu Morza Adriatyckiego, znajdującym się̨ w środkowej Dalmacji. Jest połączony podnoszonym mostem z wyspą Čiovo. Miasto posiada przepiękną starówkę, którą warto zobaczyć zarówno w dzień jak i w nocy. Starówka znajduje się na wysepce, dlatego często nazywana jest Małą Wenecją.

SOLTA

Wyspa o bogatej linii brzegowej, na której znajdziemy liczne zatoczki i kameralne plaże. Znajdują się tu pozostałości rzymskich budowli. W sezonie letnim organizowane są festyny rybackie i wystawy prac lokalnych artystów.

01. Dalmacja Południowa

SPLIT

Główną̨ atrakcją Splitu są̨ pozostałości Pałacu Dioklecjana, katedra św. Dujama, odrestaurowana starówka, wąskie zabytkowe uliczki, wzgórze Marjan i nadmorska promenada wzdłuż̇ której rosną̨ piękne palmy.

BRAČ

To największa wyspa Chorwacji, a przez wiele osób uważana za najpiękniejszą. Wyspa oferuje bogatą przyrodę i wspaniałe plaże. Najpiękniejszą z nich jest znajdująca się na cyplu, piaszczysta plaża nazywana Zlatni Rat. Warto zwiedzić miasteczko Bol i klasztor dominikanów, pustelnie Blaca i Supetar.

VIS

To niewielka wyspa, oferująca piękną przyrodę i bardziej kameralną atmosferę. Można tu zobaczyć piękne kamieniczki, urocze uliczki i wspaniałe restauracje. Wizytówką tej wyspy jest błękitna jaskinia położona na wysepce Bisevo, znajdującej się nieopodal.

HVAR

Uważany za jedną z 10 najpiękniejszych wysp świata. To Wąska, długa i górzysta wyspa. Rozciąga się̨ pomiędzy Bračem a Korčulą, na linii wschód–zachód.

Hvar to przede wszystkim miasto oferujące intensywne życie nocne, liczne bary, puby i tawerny przyciągają turystów już od maja aż do października!

KORCULA

Wyspa położona na południe od wyspy Hvar. Najpiękniejszymi miastami jest Korcula, z której prawdopodobnie pochodził Marco Polo i Vela Luka, w której znajduje się piękna jaskinia. Korcula to przepiękna starówka, której uliczki układają się w kształt szkieletu ryby, zapewniając w ten sposób cyrkulacje powietrza. Miasteczko otoczone jest ruinami murów obronnych. Wyspa oferuje plaże, również piaszczyste. Warto odwiedzić plażę Lumbarda z której rozciąga się widok na Półwysep Pelješac

LASTOVO

To bardzo ciche i spokojne miasteczko, oferujące wypoczynek w bliskości z naturą. Amatorzy wycieczek rowerowych i pieszych znajdą tu coś dla siebie. Co roku przed Wielkanocą są tu organizowane karnawałowe korowody nazywane Poklad. Warto zobaczyć francuskie fortece z XIX w.

MAKARSKA

Niewątpliwie jeden z najbardziej rozpoznawalnych kurortów Chorwacji. Makarska jest miastem położonym u stóp gór Biokovo, co tworzy wspaniały krajobraz i wrażenie, że góry niemal wyrastają z morza.  W centrum miasteczka znajdziemy urocze uliczki, starówkę z barokową katedrą św. Marka z XVIII w., liczne restauracje i bary zapewniające intensywne życie nocne. Ciekawą propozycją jest Klub Deep czyli dyskoteka we wnętrzu jaskini. W sezonie miasto jest mocno oblężone przez turystów. Wokół miasteczka znajdują się piękne zatoczki i plaże – również dla nudystów.

PÓŁWYSEP PELJESAC

Jest 2 co do wielkości półwyspem Chorwacji, znajdującym się pomiędzy Splitem a Dubrovnikiem. Jest najcieplejszym obszarem całej riwiery, przez co słynie z klimatu idealnego dla upraw winorośli. Na wyspie koniecznie należy spróbować Mali Ston, czyli ostrygi, które są afrodyzjakiem! Półwysep oferuje Viganj, czyli najlepsze miejsce do windsurfingu w całej Chorwacji.

MLJET

To bardzo zielona, porośnięta lasami wyspa. Zachodnia część wyspy należy do Parku Narodowego Mljet. W parku wyznaczone są szlaki turystyczne. Na wyspie znajdują się 2 słone jeziorka – Malo i Veliko Jezero. Na tym drugim znajduje się wyspa św. Marii z opactwem benedyktyńskim. Jeziora połączone są z morzem kanałem Soline. Znajduje się tu wiele dzikich plaż i rafa koralowa.

DUBROVNIK

To z pewnością najczęściej odwiedzane miasto na południu Chorwacji. Stare miasto Dubrownika zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Warto zobaczyć bramę Pile i Wielką fontannę Onufrego. Obok centrum miasta znajduje się marina ACI mieszcząca 380 jachtów. Z mariny co 15 min. Kursują busy do centrum miasta.

Chorwacja - żeglujemy od kwietnia do października

Warunki pogodowe sprzyjają żeglowaniu od kwietnia do połowy października. W kwietniu, maju oraz październiku organizujemy rejsy szkoleniowe oraz stażowe. Pozostały czas to idealne miesiące do wypoczynku naj jachcie. Najwyższe temperatury Adriatyk osiąga od połowy czerwca do połowy września, woda ma nawet 28 stopni. Temperature wacha sie pomiędzy 25-38 stopni, ale wieczorami żadko spada poniżej 23-24 stopni. 

więcej lokalizacji

A może inne rejony

Organizujemy rejsy w wielu wspaniałych miejscach naszej planety.

KARAIBY

Wspaniałe piaszczyste plaże, lazurowa woda.

Płyniesz z Nami? 

Będzie nam niezmiernie miło przygotować nieziemski rejs dla Ciebie...